S námi nezabloudíte

mapa

Aktuální počasí

Počasí dnes:

19. 8. 2019

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 27 až 31°C. Noční teploty 18 až 14°C.

Zobrazit více ...

Facebook

 

givt.cz

Vaše nákupy mohou pomoci k podpoře naší organizace. Jak na to? VÍCE ZDE

 

 

GEOCACHING

GEOCACHING®
Pojďte na lov, více zde

Počítáme s vodou

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Skramníky

První zmínka o obci Skramníky je z roku 1032, kdy kníže Břetislav I. věnoval Sázavskému klášteru vesnici Zkramnyk. Skramníky patřily do husitských válek klášteru, v roce 1436 je obdržel od krále Zikmunda majitel Radimi, jež připadla později panství černokosteleckému.
O dávném osídlení zde svědčí nález germánského hrobu, keltské kultury ze 7. – 6. stol. př. n. l. (doba halštatská až laténská) a pozůstatků slovanského hradiště v místě dnešního kostela.
Při stavbě gotického kostela Stětí sv. Jana Křtitele Sázavským klášterem je použita románská konzola z červeného pískovce se zobrazením hlavy s vypouklýma očima. Na náhrobek na hřbitově, byla využita románská hlavice. Obě památky pocházejí z počátku 12. století, odtud pochází hypotéza, že zde existovala i starší svatyně, jejíž založení se klade do roku 1056. Bližší okolnosti této stavby však nejsou známy. K nynějšímu kostelu náleží také památkově chráněná budova fary.
Bohoslužby se konají druhou a čtvrtou sobotu v měsíci od 16:00 hodin v období platnosti letního času a od 16:30 hodin v období letního času.
Autor fotografie: Roman Šulc – cestyapamatky.cz
Odkaz

GPS: 50° 5′ 3.013″N  14° 57′ 33.367″E

zobrazit v mapě

Kategorie

památky

Adresa

Skramníky
28201 Tatce